Akustyczna Cewka Tesli

Półprzewodnikowa cewka Tesli o podwójnym rezonansie (ang. Dual Resonant Solid State Tesla Coil). W przeciwieństwie do SSTC rezonans występuje również po stronie pierwotnej transformatora Tesli za sprawą innej konstrukcji obwodu pierwotnego.
DarthSidious
Posty: 48
Rejestracja: 13 cze 2019, 13:34

Re: Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: DarthSidious »

Antena to wolny przewód, podłączona do wejścia na schemacie tylko jedna końcówką. Ma ona być oddalona od rezonatora w takiej odległości aby umożliwić pracę cewki ale też nie może być za blisko by nie wywołać korony na antenie. Moja antena to kawałek przewodu typu drut z przewodu dwużyłowego. Co do schmita, to powinno być ok. Pamiętaj, że reszta wyjść nieużytkowych musi byc podłączona do masy. Brak tego zabiegu może skutkować zbieraniem śmieci.
Awatar użytkownika
wesolyyyy
Posty: 183
Rejestracja: 19 gru 2015, 15:02

Re: Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: wesolyyyy »

DarthSidious pisze:Pamiętaj, że reszta wyjść nieużytkowych musi byc podłączona do masy. Brak tego zabiegu może skutkować zbieraniem śmieci.
Nie wyjść tylko wejść. Zwierając wyjścia do masy zrobisz zwarcie. Wyjścia mają wisiec w powietrzu, a to wejścia trzeba podłączyć na stały potencjał by zakłócenia ich bez potrzeby nie przełączały.
DarthSidious
Posty: 48
Rejestracja: 13 cze 2019, 13:34

Re: Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: DarthSidious »

Prawda, mój błąd. Wybaczcie. Potocznie nazywam pewne rzeczy i taki kwiatek wyszedł...
korbi102
Posty: 27
Rejestracja: 14 lis 2020, 10:40

Re: Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: korbi102 »

Koniec uzwojenia wtórnego powinien być uziemiony do czegoß innego niæ do sieci? Coś gdzieś wyczytalem, że a to ktoś do pręta, a to do grzejnika, ja zaś nie wiem gdzie jeżeli mam ją demonstrować na uczelni xD
Awatar użytkownika
wesolyyyy
Posty: 183
Rejestracja: 19 gru 2015, 15:02

Re: Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: wesolyyyy »

Uziemienie do instalacji elektrycznej sprawi że ta zmieni się w ogromną antenę, a dwa że tesla będzie wysyłała w sieć zakłócenia mające wpływ na inne urządzenia. RACZEJ niczego to nie uszkodzi, ale teoretycznie może.
Do kaloryferów teoretycznie nie powinno się podłączać żadnych elementów sieci elektrycznej, ale jeżeli nie masz pod ręką ziemi, to byłaby to jedyna sensowna opcja.
korbi102
Posty: 27
Rejestracja: 14 lis 2020, 10:40

Re: Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: korbi102 »

No to mam to!

Tutaj test na 100 V póki co, wgrałem na Arduino typowo programowana na buzzery melodie, i mam taki oto efekt.
Następny test jutro przy pełnym napieciu. Uziom pociągnąłem przez okno na dwór do pręta wbitego w ziemię i fajnie.
Załączniki
received_391123562127276.mp4
(4.05 MiB) Pobrany 434 razy
DarthSidious
Posty: 48
Rejestracja: 13 cze 2019, 13:34

Re: Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: DarthSidious »

No i bardzo ładnie, pochwal się konstrukcją w świetle jak wygląda :) Skoro działa i jeśli masz chęci i ochotę oraz możliwości, to mógłbyś wkleić zdjęcia z przebiegów dla potomnych. Niech pioruny będą z tobą :twisted:
paul0
Posty: 7
Rejestracja: 6 sie 2017, 19:54

Re: Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: paul0 »

Do kaloryferow jak chcesz podlaczyc uziemienie to upewnij sie ze instalacja CO jest cala metalowa i ze jest w piwnicy skutecznie uziemiona nie tylko przez przewod PE osprzetu kotla i przewod PE pompy.
Jesli instalacja CO jest tylko polaczona z ziemia przez przewody PE to jest to podobne do wykorzystania jako uziomu przewodu PE wraz z wszystkimi tego konsekwencjami.

Wodociagu jako uziomu nie uzywac! Czesto w sieci nawet metalowej sa zlaczki z elementami z tworzyw, ktore nie tworza ciaglosci elektrycznej rurociagu. Takie zlaczki czesto sa uzywana przy awariach sieci wodnej i z dnia na dzien rezystancja uziemienia sieci wodnej znacznie wzrosnie.
ODPOWIEDZ